ייעוץ משפטי בהקשר עסקי

בפוסטים הקודמים הצגנו את הדרכים ליצירת חוזה הלכתי, ואת העדפת הדרך של התייעצות מקדימה. דרך זו מעלה מספר שאלות:

  1. האם יש צורך בייצוג בדין תורה?
  2. איסור אל תהיו כעורכי הדייניםודומיו.

בפוסטים הבאים, ננסה להציג את העמדה ההלכתית לגבי ייעוץ משפטי, ולענות על השאלות שהעלנו. כדי לענות על השאלות, יש להקדים ולהציג את תפקיד עורך הדין, בהקשר העסקי.

חוק לשכת עורכי הדין

החוק קובע בפרק השלישי (סעיף 20 והלאה)את תחום המקצוע וייחודו, וממנו ניתן ללמוד גם על תפקידי עורך הדין:

20. הפעולות המנויות להלן, לא יעשה אותן דרך עיסוק, או בתמורה אף שלא דרך עיסוק, אלא עורך דין; ואלה הפעולות:

(1) ייצוג אדם אחר וכל טיעון ופעולה אחרת בשמו לפני בתי משפט, בתי דין, בוררים וגופים ואנשים בעלי סמכות שיפוטית, או מעין שיפוטית;

(2) ייצוג אדם אחר וכל פעולה אחרת בשמו לפני

משרד ההוצאה לפועל; לשכת רישום הקרקעות; הפקיד המוסמך לענין חוק בתים משותפים, תשיג– 1952; רשם החברות; רשם השותפויות; רשם האגודות השיתופיות; רשם הפטנטים והמדגמים; רשם סימני המסחר; פקיד השומה ונציג מס ההכנסה לענין פקודת מס הכנסה; המנהל לענין חוק מס שבח מקרקעין, תשט–1949; מנהל מס עזבון לענין חוק מס עזבון, תשט–1949.

(3) עריכת מסמכים בעלי אופי משפטי בשביל אדם אחר, לרבות ייצוג אדם אחר במשא ומתן משפטי לקראת עריכת מסמך כזה;

(4) ייעוץ וחיווי דעת משפטיים.

החוק קובע שרק עורך דין מוסמך יכול לייצג אדם אחר בפני בתי משפט ומוסדות אחרים הרשומים בחוק, ורק הוא יכול לערוך ולייעץ בעניינים משפטיים. אמנם, סעיף 21 מגביל את הוראות סעיף 20, ומאפשר פעילות שמיועדת לייצוג בפני בתי דין דתיים:

21. הוראות סעיף 20 אינן פוגעות באלה:

(2) ייצוג לפני בתי דין דתיים ולפני בתי דין צבאיים;

(7) חיווי דעת משפטי על ידי אדם שנתבקש לכך על ידי עורך דין או על ידי רשות מרשויות המדינה;

ייעוץ משפטי לעסקים מתבסס על ניסיון וידע מקצועי. הניסיון של המייעץ מסייע לו להכיר מציאויות משפטיות מורכבות ולעתים גם נסתרות,והידע המקצועי בונה אצלו את היחס ודרכי הפתרון למציאויות אלו. ייעוץ כזה צריך לשקף את המצב המשפטי הנוהג, קרי: מה תהיה התוצאה (או מה הסיכויים לתוצאות אפשריות), אם העניין יגיע לפתחו של בית המשפט. בעקבות כך עורך הדין צריך לאתר את המוקדים הבעייתיים בהקשר זה, ונתינת פתרונות מיטביים ללקוח.

עורך דין בכלכלה מודרנית

העסקים כיום, והמציאות הכלכלית בעידן המודרני, גדולים ומורכבים מאוד. לכן, הכרחי שיהיה אדם שמכיר את העסקה לפרטיה, בהתאם לחוקים הקשורים למציאות שהעסקה מתרחשת בה. חבר שלי אמר לי פעם, שכיום שום דבר לא זז בלי יועץ משפטי וכלכלן“. דבר זה מטיל אחריות מקצועית כבדה מאוד על עורכי הדין, בגלל הנזק האדיר שעלול להיגרם בעקבות אי דיוק משפטי שלהם.

בגלל האחריות הכבדה הזו, ובנוסף – הסכנה לעיוותי דין רבים שיכולים להיגרם, ישנם כללי אתיקה נוקשים מאוד, שנאכפים עי לשכת עורכי הדין. יתכן, שהחשש מהעיוות המשפטי הפוטנציאלי הוא שעומד מאחורי ההוראה אל תהיו כעורכי הדיינים“. בפוסט הבא, נבחן את עמדת והשקפת ההלכה בנושא ייצוג בבית הדין הרבני, וייעוץ מקדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *